Turystyka

Na turystycznej mapie Krainy Lessowych Wąwozów Wąwolnica jawi się jako miejsce słynące z lessowych wąwozów, przebogatej historii i przede wszystkim z jednego z najstarszych w Polsce Sanktuariów Maryjnych.


Wąwolnickie sacrum

Poznawanie Wąwolnicy koniecznie należy rozpocząć od zwiedzenia miejscowego kościoła parafialnego pw.św. Wojciecha, czyli Bazyliki Mniejszej. Znajduje się w nim cudowna figura Matki Boskiej, przeniesiona z miejsca objawień, które miały miejsce w 1278 r. w Kęble. Wyrazem rozwijającego się kultu maryjnego, zwłaszcza po koronacji figury Matki Boskiej Kębelskiej w 1987 r. jest znajdujący się obok kościoła Plac Różańcowy. O Wzgórzu Kościelnym, historii obiektu oraz znajdującej się w nim figurze Matki Boskiej Kębelskiej wiele ciekawych historii opowie miejscowy ksiądz infułat Jan Pęzioł.

Sankruarium

 


 Kębło – miejsce cudownego objawienia Matki Bożej

Początek kultu Matki Boskiej Kębelskiej wiąże się z najazdami tatarskimi na Polskę, które miały miejsce w XIII w. Według miejscowej tradycji, na Wąwolnicę napadli wówczas Tatarzy, którzy zatrzymali się na postój w położonym 2 km dalej Kęble. Wśród ich łupów znalazła się figura Matki Bożej. Gdy zaczęli ją bezcześcić stał się cud. Figura otoczona blaskiem uniosła się do góry, a Tatarzy zaczęli w wielkim popłochu uciekać. Dziś w miejscu tym znajduje się kapliczka, którą odwiedzają każdego roku rzesze pielgrzymów aby modlić się i prosić Matkę Boską Kębelską o wstawiennictwo.


 Odkrywamy karty historii

Zwiedzając wąwolnickie sanktuarium warto zajrzeć do mieszczącego się w jego podziemiach Muzeum Regionalnego. Na uwagę zasługują eksponaty archeologiczne pozyskane w czasie prac wykopaliskowych prowadzonych w okolicach Wąwolnicy, XVII-wieczne wyroby szklane, starodawne szaty, naczynia i księgi liturgiczne. Muzeum czynne jest w każdą niedzielę, od maja do listopada, w godz. 10.30-13.30. W innych terminach konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna – 81 882 50 04.


Z wizytą u młynarza

Będąc w Wąwolnicy warto zajrzeć do położonego nad rzeką Bystrą, przy trasie Wąwolnica – Rąblów – Celejów, młyna elektrycznego państwa Andrzeja i Grażyny Niedźwieckich. Za drobną opłatą turyści mogą poznać od kuchni jak wygląda młyn, uczestniczyć w pokazie przemiału zboża na mąkę oraz wypieku podpłomyków. Ponadto istnieje możliwość zwiedzania gospodarstwa rolnego i degustacji wyrobów wytwarzanych przez gospodarzy. Właściciele młyna organizują również imprezy integracyjne z ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i podpłomyków.

Młyn


 Rąblów – małe Zakopane

Chociaż z położonego nieopodal Wąwolnicy Rąblowa do Zakopanego jest ponad 300 km, to na miejscowych stokach też można nieźle poszusować. Wiedzą o tym doskonale miłośnicy białego szaleństwa z Warszawy i Lublina. W Rąblowie znajdują się trzy wyciągi, które zimą pracują od rana do późnego wieczora. Na narciarzy czeka licząca 640 m długości trasa, która jest regularnie ratrakowana i naśnieżana. W miejscowym Ośrodku NartSport można wypożyczyć sprzęt i skorzystać z pomocy instruktora.

Rąblów


 

Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie
W parku labiryntów rozwiążesz kolejne zagadki roślinnych łamigłówek. Od najłatwiejszych tras dla dzieci w trawie, pośród rodzimych truskawek, przez labirynt różany – piękny i pachnący, po czarujący barwami labirynt z kwiatów. Na terenie znajduje się również galeria rzeźb, galeria kaplic i kapliczek, namiot tipi, ławki przeżyć oraz wypożyczalnia rowerów i kijów do Nordic Walking.
Koniecznie trzeba zobaczyć także Park Miniatur- zebrano tu kilkadziesiąt eksponatów prezentujących w skali 1:25 w miniaturze to, co najpiękniejsze w regionie. Zachwycające wille Nałęczowa, słynne budowle Kazimierza Dolnego z architekturą witkiewiczowską, jatkami Małego Rynku, Kuncewiczówką, studnią kazimierską, młyny rzeki Bystrej, chaty Męćmierza, Bramę Puławską, wiatraki i wiele innych interesujących obiektów.

Park Labiryntów i Miniatur

 

 


 

Kolejka wąskotorowa

Kolej nadwiślańska



Kolej nadwiślańska

 


 

Zespół pałacowo-parkowy w Kęble – murowany dwór powstał na początku XIX w., przebudowany z końcem stulecia przez rodzinę Rostworowskich. Obecnie mieści się tu  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, przy którym funkcjonuje Szkółka Jeździecka.

  


Cmentarz  żydowski na Zarzece – zabytkowa nekropolia założona w I ćw. XIX wieku. W północnej części zachowało się kilka nagrobków, w części południowej znajduje się pomnik pochowanych tu ofiar zbiorowej egzekucji - mieszkańców Wąwolnicy i Nałęczowa narodowości żydowskiej.

 


Zespół parkowo- pałacowy w Celejowie – to dawna siedziba rodu Choteckich z XV wieku. W 1740 r. kolejni właściciele, Tarłowie,  przebudowali siedzibę wg projektu arch. Franciszka Mayera (Magiera), a ponownej rozbudowy podjęli się Lubomirscy. W latach 1823-31 rezydencja należała do Czartoryskich, dobudowana została wtedy m.in. charakterystyczna neogotycka wieża. Następnie rezydencja przeszła w ręce Marcina Klemensowskiego. Pod koniec XIX w. została  odbudowana po pożarze. Obecnie mieści się tu  Samodzielny Publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Psychicznie i Nerwowo Chorych.

 


RETRO MELEKS - PODRÓŻ PO NAŁĘCZOWIE I WĄWOLNICY

Podróż z przewodnikiem po Krainie Lessowych Wąwozów stylizowanym retro pojazdem, to wyjątkowa atrakcja turystyczna okolicy. Stylowym "wehikułem czasu" pojedziemy do Nałęczowa na XIX - wieczną leczniczą kurację słońcem, klimatem oraz wodami żelazistymi. Nie zabraknie legend, anegdot i barwnych opowieści z życia dawnego kurortu będącego "Letnią Stolicą Królestwa Polskiego". Ponadto, odkryjemy położoną w dolinie rzeki Bystrej, Wąwolnicę- dawne miasto królewskie, w którym król Kazimierz Wielki w XIV w. wybudował zamek, a obecne wzgórze kościelne otoczył murami obronnymi. Opowiemy o znaczeniu okolicy, która stanowiła ważną miejscowość w całej sieci dróg królewskich. Z nami pospacerujesz po lessowych wąwozach oraz zaznasz rozrywki ze śpiewem przy ognisku. Zatem "Zwiedzaj z nami w dobrym stylu" .

Retromeleks

  

retromeleks

 

INFORMATOR
SMS
INFORMATOR SMS
INWESTYCJE
DOKUMENTY
EKOLOGICZNA
GMINA
EKOLOGICZNA GMINA
MAPA
ZAGROŻEŃ
Krajowa mapa zagrożeń