Dla niedosłyszących

Informacje ogólne o usłudze
 
Wideotłumacz to usługa skierowana do osób niesłyszących, które chcą skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego online przy załatwianiu spraw urzędowych. 
 
Usługa polega na połączeniu się z tłumaczem, którego nie ma fizycznie w urzędzie, ale jest po drugiej stronie monitora komputera. Osoba niesłysząca, która przychodzi do urzędu, podchodzi do oznaczonego stanowiska, przy którym znajduje się wideotłumacz. Przy stanowisku - razem z urzędnikiem - nawiązują połączenie przez internet z tłumaczem, który znajduje się w Polskim Związku Głuchych w Łodzi. Usługa ta pozwala dokonać wyboru, jakim językiem ma posługiwać się tłumacz - czy językiem polskim, migowym czy systemowym językiem migowym.
 
Usługa wideotłumacza ma wiele zalet. Pozwala m.in. na swobodną i bezpośrednią obsługę osób niesłyszących oraz na koordynowanie spraw przez osobę niesłyszącą osobiście, bez udziału pełnomocnika.
 
Osoba, która chce skorzystać z tej usługi nie musi umawiać się wcześniej, by z niej skorzystać - usługa jest na wezwanie. To dla osób niesłyszących także większa swoboda.
 

Wideotłumacz w Urzędzie Gminy Wąwolnica

Urząd Gminy Wąwolnica oferuje usługę Wideotłumacz, można z niej skorzystać podczas wizyty w urzędzie, nie trzeba się specjalnie umawiać.
 
Na pierwszym piętrze w budynku przy ul. Lubelskiej 39 znajduje się sekretariat. Stanowisko zostało oznaczone piktogramem dwóch dłoni w geście migania.
 
Wchodząc tam, trzeba poinformować pracownika o potrzebie skorzystania z tej formy kontaktu. Na przykład można mieć przy sobie kartkę „Chciałbym skorzystać z Wideotłumacza”. Pracownik urzędu w parę minut zorganizują taką możliwość.
 
Urząd jest czynny w poniedziałek w godzinach od 8:00 do 16:00, od wtorku do piątku od 7:00 do 15:00.
 
Informacje na temat wideotłumacza w języku migowym: