Informacje o gminie

Gmina Wąwolnica to gmina wiejska położona w powiecie puławskim, na Płaskowyżu Nałęczowskim w dolinie rzeki Bystrej. Znaczna część obszaru gminy leży na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Miąższość pokrywy lessowej przekracza tu miejscami 20 m., co sprzyja erozji i skutkuje bogactwem rzeźby terenu w postaci wąwozów i parowów. Urozmaicony krajobrazowo teren, cisza, spokój, świeże powietrze to wymarzone warunki do skorzystania z ofert agroturystycznych.
 
Miejscowość słynie z odbywających się tu nieprzerwanie od XV wieku, cotygodniowych jarmarków (środy), przyznanych przywilejem przez Władysława Jagiełłę. 

Wąwolnica to również znane miejsce kultu Matki Boskiej Kębelskiej, przyciągające pielgrzymów z kraju i zagranicy. Można się o tym przekonać  w czasie odpustu w pierwszą niedzielę września. 

Do atrakcji turystycznych gminy należą m.in. : Kościół pw. św. Wojciecha, Kaplica Matki Bożej Kębelskiej, Cmentarz położony na zboczach wzgórz, Kaplica w Kęble,  Młyn w Celejowie–Iłkach, czy też dla miłośników sportu wyciągi narciarskie, w tym ośrodek  Nart-Sport Rąblów

Parafia św. Wojciecha, fot. Tomasz Zugaj
INFORMATOR
SMS
INFORMATOR SMS
INWESTYCJE
DOKUMENTY
EKOLOGICZNA
GMINA
EKOLOGICZNA GMINA
MAPA
ZAGROŻEŃ
Krajowa mapa zagrożeń