Aktualności

Zbiórka elektrośmieci
Opublikowane dn. 22-11-2011

Zbiórka elektrośmieci

Z dnia 22.11.2011

13 grudnia 2011r. (wtorek) odbędzie się na terenie gminy Wąwolnica zbiórka elektroodpadów (zużyte urządzenia elektryczne).
Odpady będą odbierane w miejscach i godzinach podanych poniżej:
8.00-10.30 przy remizie OSP w Karmanowicach
11.00-13.00 przy remizie OSP w Bartłomiejowicach
13.30-16.00 na targowisku w Wąwolnicy

Elektrośmieci? Nie na śmietnik!

Dzikie wysypiska śmieci to znany temat. Ale co ze śmieciami, które nie powinny się znaleźć nawet na śmietniku?!

Wyrzucając na śmietnik zużyte baterie czy sprzęt elektroniczny często nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy wykroczenie ze które grozi kara grzywny do 5000 zł. Widok odkurzaczy, telewizorów itp. na śmietnikach nikogo nie dziwi. Jednak te przedmioty zawierają szkodliwe substancje (np. azbest, rtęć, brom) i stanowią zagrożenie dla środowiska, dlatego nie mogą być składowane w dowolnym miejscu. Tego typu śmieci, określane jako Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny, powinny być oddawane w całości (nie wolno demontować takiego sprzętu poza Zakładem Przetwarzania – za demontaż grozi kara od 2000 do 10 000 zł) do specjalnie wyznaczonych – stałych lub czasowych – punktów zbiórki. Z takich punktów sprzęt trafia do zakładów recyklingowych, gdzie demontuje się urządzenia i usuwa szkodliwe substancje a same materiały są przekazywane do użytku wtórnego.
W gminie Wąwolnica cyklicznie, kilka razy w roku, organizujemy akcje zbiórki elektrośmieci. Stale (w szkołach i sklepach) odbywa się zbiórka baterii. Co zatem zrobić ze zużytą lodówką, suszarką czy telewizorem? Należy je oddać do odpowiedniego punktu zbiórki, podczas mobilnej lub stacjonarnej zbiórki ZSEE. Warto także pamiętać, że kupując nowe urządzenie mamy prawo nieodpłatnie zostawić w sklepie zużyte urządzenie. Również, kiedy oddajemy sprzęt do punktu serwisowego i nie będzie możliwości jego naprawy, to możemy go tam zostawić. W takiej sytuacji, to punkt serwisowy ma obowiązek przekazać sprzęt do utylizacji.

INFORMATOR
SMS
INFORMATOR SMS
INWESTYCJE
DOKUMENTY
EKOLOGICZNA
GMINA
EKOLOGICZNA GMINA
MAPA
ZAGROŻEŃ
Krajowa mapa zagrożeń