Aktualności

Zbiórka elektrośmieci - wiosna 2012
Opublikowane dn. 18-04-2012

Zbiórka elektrośmieci - wiosna 2012

Z dnia 18.04.2012

OGŁOSZENIE !!

 

11 maja 2012r. (piątek) odbędzie się na terenie gminy Wąwolnica kolejna zbiórka elektroodpadów (zużyte urządzenia elektryczne).
Odpady będą odbierane w miejscach i godzinach podanych poniżej:
800-1030 przy remizie OSP w Karmanowicach
1100-1300 przy remizie OSP w Bartłomiejowicach
1330-1600 na targowisku w Wąwolnicy


Elektrośmieci? Nie na śmietnik!

Lodówki, odkurzacze, telewizory i inne tzw. elektrośmieci zawierają szkodliwe substancje (np. azbest, rtęć, brom) i stanowią zagrożenie dla środowiska, dlatego nie mogą być składowane w dowolnym miejscu. Tego typu śmieci, określane jako Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny, powinny być oddawane w całości (nie wolno demontować takiego sprzętu poza Zakładem Przetwarzania – za demontaż grozi kara od 2000 do 10 000 zł) do specjalnie wyznaczonych – stałych lub czasowych – punktów zbiórki. Z takich punktów sprzęt trafia do zakładów recyklingowych, gdzie demontuje się urządzenia i usuwa szkodliwe substancje a same materiały są przekazywane do użytku wtórnego.
W gminie Wąwolnica cyklicznie, kilka razy w roku, organizujemy akcje zbiórki elektrośmieci. Stale (w szkołach i sklepach) odbywa się zbiórka baterii. Co zatem zrobić ze zużytą lodówką, suszarką czy telewizorem? Należy je oddać do odpowiedniego punktu zbiórki, podczas mobilnej lub stacjonarnej zbiórki ZSEE. Warto także pamiętać, że kupując nowe urządzenie mamy prawo nieodpłatnie zostawić w sklepie zużyte urządzenie. Również, kiedy oddajemy sprzęt do punktu serwisowego i nie będzie możliwości jego naprawy, to możemy go tam zostawić. W takiej sytuacji, to punkt serwisowy ma obowiązek przekazać sprzęt do utylizacji.

 

INFORMATOR
SMS
INFORMATOR SMS
INWESTYCJE
DOKUMENTY
EKOLOGICZNA
GMINA
EKOLOGICZNA GMINA
MAPA
ZAGROŻEŃ
Krajowa mapa zagrożeń